Politiet efterlyser ejer til tabte kontanter
Ældre mand tabte tirsdag et større kontantbeløb mens han handlede i Dagli’Brugsen i Ørum
Lokalpolitiet i Grenaa efterlyser en ældre herre med mørk kasket, som tirsdag kl. 11.30 handlede ind i Dagli'Brugsen på Åbrovej i Ørum.
Manden tabte nemlig hvad politiet kalder et større kontantbeløb i butikken.Brugsens personale sikrede sig pengene og kontaktede politiet.
Manden beskrives som værende en ældre herre. Han var iført en mørk jakke og en mørk kasket. Han kørte fra stedet i en mindre, sølvfarvet personbil.
Pengene blev indleveret til Østjyllands Politi, som meget gerne vil i kontakt med den uheldige mand. Politiet er i besiddelse af et billede, der gør, at den korrekte ejermand kan genkendes.
Er man ejermanden til de tabte penge, bedes man rette telefonisk henvendelse til Østjyllands Politi, Lokalpoliti Grenaa, på 114 med henblik på udlevering af pengene.