Fortsæt til indhold

Nægter at betale

Krimi
Arkiv

Modellen og bloggeren Kira Eggers skal i næste uge i byretten, fordi hun nægter at betale en færdselsbøde, hun fik i sommer. Ifølge politiet talte hun i håndholdt mobiltelefon, mens hun kørte bil - og det skal koste hende 1500 kroner.
Forseelsen foregik den 6. juli om eftermiddagen i krydset Strandvejen og A.N. Hansens Allé i Hellerup. Det fremgår at Kira Eggers' bødeforlæg, som Lokalavisen.dk er i besiddelse af.
Her kan man også læse, at Kira Eggers allerede i sommer nægtede at have gjort noget ulovligt.
"Jeg havde en øresnegl i øret, men det kunne de åbenbart ikke se," forklarer Kira i dag til Lokalavisen.dk.

Gense tv-indslag: Træn mave, bryst og baller med Kira

Hun tog ellers øresneglen ud og viste den til betjenten, da hun blev standset, men det ændrede ikke noget. Måske fordi hun sad med armen oppe ved vinduet og hånden ved håret. Men altså uden en telefon i hånden, siger hun.
"Jeg havde det rigtig skidt og var nærmest handlingslammet, fordi min farmor lige var død. Og jeg sad i en samtale om netop det emne," siger hun.
Når sagen skal for Retten i Lyngby, skal de to betjente føres som vidner. Hvis de bekræfter Kira Eggers forklaring om episoden, har hun ifølge politianklager Ole Hjelm fra Nordsjællands Politi ikke gjort noget ulovligt.
Uanset hvad, får Kira Eggers ikke flere bøder for håndholdt mobil.
"Nu har jeg fået en bil med bluetooth, så nu er jeg ude over det problem," siger Kira Eggers.