Skal betale 18,5 mio. kr. i bod
Det nordsjællandske firma, Our House, skal betale en bod på hele 18,5 millioner kroner for at have snydt og underbetalt sine polske ansatte. Det skriver Roskilde Avis.
Sagen begyndte, da Firmaet Elindco fra Jyllinge skulle udføre facade-arbejde på HK-huset i Hersegade i Roskilde. Elindco ansatte Our House som underentreprenør med besked om, at alt skulle foregår efter danske overenskomster. Men i august sidste år gik 3Fs Roskilde-afdeling ind og undersøgte firmaet blandt andet på baggrund af historier bragt i Roskilde Avis. Forbundet fandt ud af, at Our House systematisk underbetalte sine polske arbejdere på en lang række arbejdspladser og lavede falske lønsedler, og nu, otte måneder senere, er sagen altså afgjort til alle de underbetalte arbejderes fordel, og formanden for 3F i Roskilde, Ole Holtse Olsen, er glad for udfaldet.
"Sagen beviser jo, at det er nødvendigt med en vågen og aktiv fagbevægelse, selvom det kræver et stort arbejde fra vores side. Hvis ikke vi gjorde noget, kunne snyde-firmaet jo bare fortsætte, og det rammer jo alle. Polakkerne får ikke deres løn, de danske arbejdere får ikke noget job, og de firmaer, der betaler, hvad de skal, risikerer at blive udkonkurreret af fuskerne," siger Ole Holtse Olsen.
En del af den 18,5 millioner kroner skal gå til de underbetalte polske arbejdere, mens en anden del er en bøde, fordi firmaet har udført systematisk svindel, skriver Roskilde Avis.