Muligt bandeopgør bag smadrede biler
Fra Heimdalsvej fik politiet mandag aften, omkring kl. 19.30, flere alarmopkald da en gruppe unge gik amok på flere biler på en P-plads. <a href=http://localeyes.dk target=_blank> Se flere fotos og video på Localeyes.dk</a>
Det ligner mest af alt et nyt opgør mellem gadebander, men Nordsjællands Politi kan endnu ikke oplyse om hvorvidt dette er tilfældet.
Mandag aften gik en gruppe unge til angreb på mindst to parkerede biler på en P-plads på Heimdalsvej, begge biler led omfattende skader ved angrebet.
Det vides endnu ikke præcist hvor mange der deltog i det voldsomme hærværk / slagsmål, men der har tydeligvis været flere gerningsmænd om at smadre stort set alt på de to personbiler.
Bilerne har fået knust samtlige ruder, knust lygter, bulet stort set overalt og der er også hoppet på biltagene.
Se videoklip af de smadrede biler: KLIK HER
Se flere videoer på localeyes.dk.
Gerningsmændene flygtede fra stedet i to biler, men de nåede ikke så langt før patruljer var fremme i Fredrikssund, og her fik kontakt til to biler som blev standset.
- Det lykkedes for vores patruljer at stoppe to biler i nærheden, og i alt otte formodede gerningsmænd blev anholdt, oplyser Vagtchef for Nordsjællands Politi, Peter Olesen, til Lokalavisen.dk
- Vi arbejder natten igennem med at fastslå hvem der gjorde hvad på stedet, og herefter skal det så afgøres om der skal ske fremstilling i grundlovsforhør tirsdag, siger vagtchefen.
Ifølge kilder i området skulle der være anvendt slagvåben til den omfattende hærgen, men det vides endnu ikke om der er nogen som er kommet noget til.
- Der er ikke fundet nogen tilskadekomne i området, men vi ved endnu ikke med sikkerhed om der er nogen som har fået øretæver ved aftenens episode, slutter vagtchefen.
Eventuelle vidner til opgøret bedes henvende sig på 1-1-4