Har du set manden bag brutal voldtægt af 14-årig pige?
En blot 14-årig pige blev brutalt voldtaget midt om natten, og nu efterlyser politiet vidner til sexovergrebet, som fandt sted i Esbjergs bymidte.
Den 14-årige pige, som er fra Esbjerg, har anmeldt, at hun natten til lørdag den 5. juli er blevet voldtaget. Ifølge politiet fortæller pigen, at hun mellem klokken 01.30 og 02.30 kom gående op til krydset Nørregade/Torvegade. Det ligger i centrum tæt ved banegården i Esbjerg. Her så hun to mænd, der stod og talte sammen. Den ene forlod stedet, mens den anden spurgte pigen om vej til Fanøfærgen. Derefter trak han hende ind i Esehaven bag Esbjerg Museum, hvor hun blev voldtaget.
Gerningsmanden beskrives som:
• Dansk, muligvis med københavnsk dialekt
• 20-25 år
• 185-195 cm høj og spinkel eller slank af bygning
• Lyst/leverpostejfarvet hår - helt kort klippet i siderne, længere strittende hår på toppen
• Iført kasket, rød bluse, brun eller grøn jakke, hvide bukser
Den anden mand, som gerningsmanden havde talt med, beskrives som
• 25-30 år
• 180- 185 cm høj og almindelig af bygning
• Kort mørkt hår
Denne mand vil Syd- og Sønderjyllands Politi også gerne tale med.
Pigen mener også at have set fire personer, som gik på Torvegade, da gerningsmanden trak hende ind i Esehaven.
Alle, der har set eller hørt noget i området omkring det pågældende tidspunkt, bedes kontakte Syd- og Sønderjyllands Politi på telefon 114.