Fortsæt til indhold

Snød sig til aftale med Skov & Naturstyrelsen

Den dømte dyremishandler Brian Steen Taarup Larsen fortsætter angiveligt med at have fårehold, og har derved gået mod den dom som ellers frakendte ham retten til at have med dyr at gøre. Mandag gravede han to døde dyr ned på Ryethøjvej i Værløse.

Krimi
Af Allan Andersen

I slutningen af juni måned idømte Østre Landsret ellers den 47-årige Brian Taarup en straf på 20 dages betinget fængsel, bøder på ialt 50.000 kroner og desuden frakendte ham retten til at have med dyr at gøre i fem år.
Det har tydeligvis ikke fået den 47-årige mand med øgenavnet 'Pizza Brian' til at stoppe med at holde får, tværtimod har han i slutningen af Juni måned indgået en kontrakt med Skov & Naturstyrelsen om afgræsning med ca. 50 får på et område på Ryethøjvej i Værløse – det skete stort set samtidig med at den endelige dom faldt i Østre Landsret.
På kontrakten med Skov & Naturstyrelsen benyttede han navnet Steen Larsen, og smuttede derfor gennem nettet hos Skov & Naturstyrelsen ved blot at benytte dele af sit navn.
Det bekræfter Lars Stubkjær Nielsen, Skovfoged, overfor Lokalavisen.dk og gør det klart at denne sag er noget som ingen i Skov & Naturstyrelsen er stolte af – tværtimod.
- Vi har ikke gjort vort hjemmearbejde godt nok, og det er så brandærgerligt at vi gik i fælden. Det er helt sikkert en sag som vi har lært af, og gør alt for at det ikke skal kunne gentage sig, forklarer Lars Stubkjær Larsen til Lokalavisen.dk
Døde får blev gravet ned
Lørdag blev der observeret et får som hang fast i indhegningen omkring det 46.000 m2 store område på Ryethøjvej samt et dødt får som lå på området. Fåret som hang fast blev gjort fri, men døde kort efter.
- Lørdag kontaktede jeg Brian Taarup om de to døde dyr på området, og jeg gav ham besked på at fjerne dem med det samme, hvilket han lovede at gøre, siger Lars Stubkjær Nielsen, og fortsætter: - Mandag får jeg så besked på at dyrene ikke er fjernet, og giver derfor besked til Brian om at få sagen bragt i orden samme dag – ellers får jeg de døde dyr fjernet på hans regning.
Mandag middag blev der fra skovløberen givet besked om at en gravemaskine nu kørte rundt i folden, og ved et tilsyn kort efter viste det sig at de to døde får ikke var fjernet fra området – men at Brian Steen Taarup Larsen derimod havde gravet dyrene ned på området, stik mod alle regler.
Det udløste en øjebliklig opsigelse af aftalen, og et krav om at de nedgravede dyr skal være fjernet senest søndag d. 10 august, mens de øvrige 45-50 får skal være fjernet senest d. 15. august.
- Vi har selvfølgelig kigget på dyrene, og de har det alle godt. Der er foder og vand, hegnet er i orden og den eneste kritik der umiddelbart er, er at dyrene godt kunne have været klippet, men det i sig selv er ikke vanrøgt, forklarer Skovfoged Lars Stubkjær Nielsen.
Ligeledes forklarer skovfogeden at der nu føres et dagligt tilsyn med dyrene, det sker for at sikre at dyrene bedst muligt i det tilfælde at fåreejeren Brian Steen Taarup Larsen ikke skulle gøre det.
Politianmeldt for brud på dommen
Nordsjællands Politi har modtaget en anmeldelse af Brian Steen Taarup Larsen fra en gruppe dyrevenner som har krydset klinger med den 47-årige fåreejer flere gange før, og herunder skal den 47-årige mand have truet med bla. øretæver.
Derfor ønsker ingen af personerne fra dyregruppen at optræde med navn i denne artikel
- Det er utroligt at han er så fræk, han er frakendt retten til at have med dyr at gøre og alligevel fortsætter han som om intet er sket, lyder det fra dyregruppen.
Personer fra dyregruppen har været på stedet, og har set nedgravningen af dyrene som blev foretaget af Brian Steen Taarup Larsen og en anden ukendt person. Observationerne blev straks videregivet til Skov & Naturstyrelsen, som reagerede med det samme. Skovfogeden nåede uheldigvis først frem efter at Brian Steen Taarup Larsen var forsvundet fra stedet.
Hvad skal der ske med dyrene ?
Både hos Nordsjællands Politi og hos Skov & Naturstyrelsen knokles der nu på at løse en problemstilling, nemlig hvad og hvordan med de 45 – 50 får som er på området.
Samtlige dyr hører til en besætning som står registreret med CHR nummer 111671, og som fortsat er registreret til Brian Steen Taarup Larsen – men tilligemed er besætningen noteret som ophørt 17. april 2013.
Dyrene lever dog fortsat, og er ikke officielt overdraget til en ny ejer ifølge de offentlige registre.
Den 47-årige mand er ved Østre Landsret d. 26. juni 2014 frakendt retten til at have med dyr at gøre, og han kan således ikke selv fjerne dyrene på lovlig vis fra området, alene af den grund at han ikke må have med dyr at gøre.
Den 47-årige Brian Steen Taarup Larsen er dog set benytte et trick med at lade sin kone gå ind i folden til dyrene, mens han selv ser til fra bilen og på denne måde skal han angiveligt forsøge at omgå sin netop afsagte dom fra Østre Landsret.
Kilder i Nordsjællands Politi frygter at den 47-årige dyremishandler skal have op mod 1000 får spredt rundt om på Sjælland, herunder på adresser i Hillerød
Det har ikke været muligt at få kontakt til Brian Steen Taarup Larsen for en kommentar.

Fårene er ikke klippede, men er ellers i god stand hvad angår mad og foder, der er ikke umiddelbart tegn på direkte vanrøgt af dyrene.
Dyrenes øremærker viser at ejeren er Brian Steen Taarup Larsen, men de er afmeldt i april måned 2013.
Ifølge Fødevarestyrelsens CHR register, så tilhører dyrene fortsat Briab Steen Taarup Larsen, da de er afmeldt i april 2013 og ikke siden registreret til ny ejer.