Fortsæt til indhold

18-årig bilist kørte direkte ud foran ambulance med fuld udrykning

En ambulance kørte med udrykning ad Humlebækvej, da en 18-årig bilist kørte direkte ud foran den hurtigkørende ambulance.

Krimi
Af Allan Andersen

Torsdag eftermiddag kl. 14.55 blev der slået alarm til 1-1-2 om et voldsomt trafikuheld i krydset på Humlebækvej og afkørsel 5 fra Helsingør Motorvejen. En lille personbil, en Citröen C3'er med en 18-årig mand bag rattet, kom med høj fart op ad frakørslen og stoppede ikke for den ubetingede vigepligt i krydset.
Samtidig kom en ambulance kørende ad Humlebækvej med fuld udrykning, ambulanceredderne havde kørt før hentet en hjertepatient, som nu med udrykning var på vej mod Hillerød Hospital. Der befandt sig en redder i førerkabinen, mens den fastspændte patient og en redder befandt sig i bårerummet.
Det oplyser Nordsjællands Politi.
Med voldsom kraft ramte den hurtigtkørende ambulance ind i siden på den kun tre år gamle Citröen, ved et held ramte den tunge ambulance ind i bilens passagerdør bag førersædet. Airbags i begge biler blev udløst ved den voldsomme kollision, som kastede personbilen over i den modkørende vejbane hvor den heldigvis ikke blev ramt af andre biler.
Der er hos andre medier refereret at den 18-årige mand påkørte ambulancen, men dette er ikke korrekt.
Der blev slået storalarm og afsendt fem ambulancer, akutlæge, adskillige politipatruljer og køretøjer fra Nordsjællands Brandvæsen med frigørelsesudstyr, idet de første meldinger gik på fastklemning af den 18-årige mand i hans bil og mulig alvorlig tilskadekomst på de to ambulancereddere og deres patient.
Heldigvis viste det sig at den kvæstede 18-årige mand kunne udtages af den smadrede personbil, uden at klippe denne fra hinanden – bilen er dog med stor sikkerhed alligevel totalskadet efter kollisionen.
Den 18-årige mand, og de to ambulancereddere blev alle kørt til behandling på Hillerød Traume, her viste det sig lykkeligvis at de alle kunne udskrives efter endt behandling. Den 18-årige mand skal dog have pådraget sig kvæstelser af den venstre arm, mens de to ambulancereddere slap med knubs – det oplyser en kilde til Lokalavisen.dk
Patienten fra den forulykkede ambulance slap uskadt fra ulykken, idet redderne havde fastspændt denne fuldstændig efter reglerne. Patientens tilstand er ukendt, men denne blev kørt til behandling i en anden ambulance fra uheldsstedet.

Den 18-årige mand kørte i denne Citröen C3 som ikke slap godt fra mødet med den kraftige ambulance.
Ikke alle bilister kunne forstå at vejbanen var spærret under oprydningsarbejdet. Den misforståelse fik betjentene dog hurtigt rettet, og smidt bilisterne væk.