Fortsæt til indhold

Flere familier er kommet hjem til indbrud

Krimi
Jeppe Rafn

Horsens Lokalpoliti har i løbet af weekenden fået flere anmeldelser om indbrud i villaer, hvor beboerne har været væk i kortere eller længere tid.
På Hvedevænget i Brædstrup blev der stjålet en iPad, en macbook og smykker fra en villa. Gerningspersonerne knuste et stuevindue for at komme ind og forlod stedet igen via terrassedøren.
På Anemonevej i Horsens kom beboerne hjem søndag den 28. juni klokken 11.50 og kunne konstatere, de har haft indbrud, siden de tog afsted søndagen inden. Tyvene er kommet ind igennem et vindue i soveværelset og har været rundt i hele huset og blandt andet stjålet smykker og ure.
I en villa på Eslundvej i Nim har der været indbrud fra onsdag den 24. juni til mandag morgen den 29. juni. Anmelderen var ikke klar over, hvad der er blevet stjålet, da indbruddet blev anmeldt.
Man ved heller ikke, hvad der er blevet stjålet fra en villa på Blichersvej i Østbirk, der har haft indbrud i udestuen fra sent fredag aften til søndag klokken 17.45.
Endelig har der også været indbrud i et hus på Borgmesterbakken i Horsens fra lørdag morgen til søndag klokken 13.30. Her er man kommet ind via et kældervindue på bagsiden af huset, men der er ikke stjålet noget.
Det oplyser lokalpolitiet i Horsens.