Vågnede op og blev aggressiv i ambulance
Lotte Gyldenvang
Onsdag tidlig morgen blev en ambulance tilkaldt til Hornsyld. Meldingen lød på en fuld mand, der var bevidstløs af druk.
Manden, der er 19 år og fra Rårup, vågnede op i ambulancen, da den var på vej til sygehuset i Horsens. Han blev voldsom i ambulancen og da han kom frem til sygehuset blev han meget aggressiv, så sundhedspersonalet tilkaldte politiet klokken 04.32. Tre minutter senere blev manden anholdt, da han ikke ville samarbejde med den udsendte patrulje.
"Der blev konstateret et sår på hagen og han havde bidt sig selv i læben. Man vurderede, at han ikke behøvede mere behandling på sygehuset og han blev derfor taget med i detentionen i Vejle, hvor han stadig sover sin rus ud," siger Jesper Julian Christensen fra Horsens Lokalpoliti.