Kvinde stoppede overfald og fik selv en spytklat
Hjælp politiet med at finde de tre voldsmænd fra et overfald i Aarhus C
En 22-årig kvinde blev selv udsat for vold, da hun blandede sig i en situation, hvor en person blev overfaldet af to gerningsmænd på Frederiksgade i Aarhus C klokken 05.30 31. juli.
Imens overfaldet fandt sted, stod en tredie mand, som tilsyneladende var sammen med de to andre, i nærheden, men gjorde intet, oplyser politiet.
Da kvinden bad de to overfaldsmænd om at stoppe, kom den ene over og skubbede til hende og forsøgte at åbne hendes mund, hvorefter han spyttede hende i ansigtet. Den anden kom over og forsøgte at trække op i hendes kjole, men kvinden råbte op og fik vristet sig fri, hvorefter hun løb mod nogle skraldefolk i nærheden.
Mændene beskrives som:
Spytteren: Dansk, cirka 25 år, cirka 190 centimeter høj, kraftig af bygning, men ikke fed, rødt hår med måne, fregner om næsen. Var iført mørkt tøj, der lignede joggingtøj.
Ham, der løftede op i kjolen: Dansk, cirka 21 år, cirka 180 centimeter høj, almindelig af bygning, mørkt, kort hår og iført mørk skjorte.
Ham, der kiggede på: Dansk, cirka 16-17 år, cirka 190 centimeter høj, spinkel af bygning, lyshåret og iført stort tøj.
Kontakt Østjyllands Politi på telefonnummer 114, hvis du har oplysninger i sagen.