Fortsæt til indhold

Derfor lå ung kvinde død i havnen

<a href=http://localeyes.dk target=_blank> Se flere fotos og video på Localeyes.dk</a>

Krimi
Arkiv

Intet tyder på selvmord eller en forbrydelse i sagen om den unge kvinde, der mandag blev fundet livløs i et havnebassin i Hundested.
Ifølge Ekstra Bladet hælder Nordsjællands Politi nu til den teori, at kvinden har fået et epileptisk anfald og er faldet i vandet i eller omkring havnebassinet.
Den 25-årige kvinde fra Hillerød er vokset op i Hundested og har også sine forældre boende i byen. Det er uklart hvilket ærinde, hun havde i Hundested. Hun har ikke været meldt savnet.
"Hun kan også have været på besøg hos en veninde eller sådan noget. Det ved vi ikke, siger Ib Kaas til eb.dk
Meget tyder på, at den unge kvinde fra Hillerød har været alene, da hun altså ifølge politiets oplysninger sandsynligvis har fået et anfald. Hun blev set af en tilfældig forbipasserende drive rundt i vandet cirka 20 meter fra kajen. Herefter blev der slået alarm. Hurtigt efter ankom både et hold dykkere og brandvæsenets både.
Det er oplysninger fra kvindens læge, som tyder på, at netop epilepsi sagtens kan være årsag til, at hun har fået overbalance og er faldet i vandet. Politiet foretager sig ikke yderligere i sagen ud over, at der bliver holdt et obligatorisk ligsyn torsdag. Her venter politiet på svar på, om dødsårsagen som forventet viser sig at være drukning.
Kvindens familie er blevet orienteret om dødsfaldet.

Se flere videoer på localeyes.dk.