"Vi er dybt berørte"
Borgmester Ole Bondo Christensen (S) fandt hurtigt vej til Kirke Værløsevej i går aftes, tirsdag den 3. marts, hvor en ung mand blev skudt på åben gade. Siden da har kommunen været i tæt samarbejde med Nordsjællands Politi for at finde ud af baggrunden for skudepisoden.
"Vi er dybt berørt af den hændelse, der fandt sted i Værløse i aftes. Det er naturligvis helt uacceptabelt, at skyderi på åben gade kan forekomme i vores kommune. Jeg var selv til stede på gerningsstedet kort efter skudepisoden og talte med chokerede vidner. Politiet er i fuld gang med at efterforske og jagte gerningsmændene bag forbrydelsen. Vi håber naturligvis på, at sagen bliver opklaret meget hurtigt fra politiets side", siger han.
Se video fra gerningsstedet på Kirke Værløsevej, hvor en ung mand tirsdag aften blev skudt på åben gade
"Som kommune gør vi alt, hvad vi kan, for at hjælpe politiet i deres efterforskning. Vi har helt generelt et godt og tæt samarbejde med politiet i Furesø Kommune. Jeg har derfor talt med politidirektøren, Finn Borch Andersen, om hændelsen i aftes og aftalt, hvordan vores samarbejde fungerer i denne sag. Som kommune er vores rolle derudover at foretage opsøgende indsatser i forhold til personer, der kan have relationer til hændelsen. Men det er vigtigt at understrege, at vi endnu ikke ved, om personer fra Furesø er involveret episoden – eller om der er tale om et opgør mellem personer, der er bosiddende i andre kommuner", lyder det fra borgmesteren og slår fast, at han finder episoden uacceptabel.
"Under alle omstændigheder er det helt uacceptabelt, at noget sådant finder sted i vores kommune, og vi vil i samarbejde med politiet gøre alt hvad vi kan for et at forebygge gentagelser", siger han.