Fortsæt til indhold

Tricktyv stjal 17.000 kr. fra ældre dame

Endnu en ældre kvinde blev onsdag udsat for tricktyveri. Det lykkedes tyven at hæve 17.000 kr. fra kvindens konto

Krimi
Anne Dahl Kristensen

Ældre i Rudersdal Kommune bør i øjeblikket være yderst opmærksomme på de udspekulerede tricktyve, som næsten dagligt formår at stjæle kreditkortet fra deres udvalgte ofre og efterfølgende hæve store kontantbeløb fra de ældre.
Senest skete det onsdag, hvor en 85-årig kvinde blev snydt ved sin bopæl på Paradisstien i Holte.
Fremgangsmåden var nøjagtig den samme, som den har været i adskillige af de mange tricktyveri, som har fundet sted i kommunen på det seneste.
Kvinden havde været på indkøb i Irma, og var derefter kørt hjem til sin bopæl. Her blev hun opsøgt af en ukendt mand, som på engelsk spurgte om vej under påskud af at skulle ud og søge job. Samtidig viste han et landkort, og forsøgte at få kvinden til at vise vejen.
Undervejs er det lykkedes manden at stjæle kvindens kreditkort, og hun blev senere ringet op af sin bank, som kunne fortælle, at der var hævet 17.000 kr. fra hendes konto.
Tyven beskrives som værende:
En mand, sydeuropæisk af udseende, 25-30 år, 170-175 centimeter høj, almindelig af bygning og med kort, sort hår. Han var lys i huden og iført en mørkeblå vindjakke, jeans og sorte, pæne lædersko. Kvinden beskrev ham i øvrigt som værende nydelig og soigneret.