Tal med dit barn om børnelokkere
"Det er vigtigt, at man som forældre tør rumme børnenes angst, når der er en børnelokker på spil". Det siger psykolog Lykke Wagner
Der opstår hurtigt frygt, når en formodet børnelokker er på spil, som det netop har været tilfældet i Stavnsholt-området i Farum den seneste tid. Børnene bliver nervøse for at skulle gå tur med hunden, cykle til og fra skole samt til fritidsaktiviteter.
”De fleste børn, der bliver antastet af de såkaldte børnelokkere, gør oftest det, vi håber, de gør. De afviser dem nemlig og løber væk. Sådan har det heldigvis også været i tilfældene nu her i Farum”, siger psykolog Lykke Wagner, der har praksis i Værløse og tilføjer, at det er vigtigt, at børnene føler sig trygge ved at kunne komme hjem til mor og far og fortælle om den ubehagelige oplevelse.
I den situation gælder det i følge Lykke Wagner om, at man som forælder kan rumme barnets angst. At man giver sig tid til at lytte og ikke mindst anerkende barnet for at turde komme hjem og fortælle om det.
”Og så skal man selvfølgelig også huske at berolige sit barn - også selvom man selv bliver bange,” lyder det fra Lykke Wagner, der opfordrer forældre til at tale sammen med andre forældre om deres tanker og nervøsitet.
Sig ikke for meget
Langt de fleste forældre har, lige så snart deres barn er gammelt nok til at gå eller cykle alene til og fra skole, fortalt, at man aldrig må gå med fremmede eller tage i mod slik eller legetøj, hvis det bliver tilbudt.
”På den måde er mange børn klar over, at det ikke er alle voksne man kan stole på,” siger Lykke Wagner og understreger, at forældre ikke skal fortælle for meget om, hvad en børnelokker eventuelt kan finde på.
”Men man kan godt tale med sit barn om, at der findes voksne, der har svært ved at være venner med andre voksne og derfor prøver at blive venner med børn - og at det kan være væmmeligt for børn. Mere skal man ikke sige,” lyder rådet fra Lykke Wagner.