Fortsæt til indhold

Biltyve på 14 og 17 år stak af med kvinde hængende på køleren

Skubbede kvinde omkuld, stjal hendes bilnøgler og blev genkendt under flugten

Krimi
Jens Berg Thomsen

Et biltyveri kunne torsdag aften være endt helt galt, da to maskerede unge på henholdsvis 14- og 17 år stjal en bil.
Episoden udspillede sig på Baunehøj i Hillerød klokken 20.20, da en 26-årig kvinde havde parkeret sin bil.
"Hun var ved at bære nogle ting fra bilen op til sit hus, da hun bliver skubbet bagfra og falder forover," siger specialkonsulent Christian Have fra Nordsjællands Politi.
Herefter tog de to maskerede drenge nøglerne til bilen og ville køre væk.
"Det er kvinden selvfølgelig ikke helt tilfreds med, så hun hopper op på køleren, men det bekymrer tilsyneladende ikke de to unge, der når at køre et par meter med hende oven på køleren, inden hun ryger af," siger Christian Have.
Klik dig rundt på kortet og se, hvad der skete. Arktiklen fortsætter under kortet

Endte i vejkanten

Kvinden endte i vejkanten, ifølge politiet fik hun nogle skrammer, men blev ikke indlagt.
På vej ud fra Baunehøj genkendte et vidne en af de to unge. Gennem vidnet fik politiet så fat i den enes far, og derefter fik politiet fat i de to unge.
"Vi finder bilen i et lille skovområde, og de to unge bliver efter aftale anholdt senere ved Superbrugsen i Ullerød," siger Christian Have.
De to unge er blevet løsladt igen. Den 17-årige kan se frem til en sigtelse for brugstyveri, vold og for at have forvoldt fare for andres liv. Det sidste kan straffes med fængsel i op til otte år ifølge straffeloven.
Den 14-årige fylder 15 år om mindre end en uge, men er altså under den kriminelle lavalder. De to kommer fra henholdsvis Meløse og Hillerød.
De to unge er begge løsladt igen.