435 bilister knaldet for at tale i mobil
I sidste uge gennemførte politiet en landsdækkende indsats målrettet mod uopmærksomhed i trafikken.
Resultatet viser, at der fortsat er mange, der ikke forstår, at de udsætter både sig selv og andre for en større risiko hvis de tilsidesætter de mest elementære sikkerhedsregler i trafikken, skriver politiet i en pressemeddelelse.
Ved kontrollerne blev der i perioden standset 2.405 køretøjer, og der blev konstateret 1.257 forseelser.
Heraf benyttede 435 håndholdt mobiltelefon, 308 personer brugte ikke sikkerhedssele og syv blev sigtet for spirituskørsel.
Uopmærksomhed er en af de hyppigste årsager til uheld i trafikken. Det kan være årsag til så meget som hvert tredje uheld, viser undersøgelser. Uopmærksomhed kan blandt andet være brug af håndholdt mobiltelefon og indstilling af GPS.
Politiets målrettede indsats skal være med til at nedbringe distraktion som uheldsårsag. Indsatsen støtter op om Rådet for Sikker Trafiks kampagne ”Kør bil, når du kører bil” og Færdselssikkerhedskommissionens nationale handlingsplan.
fsp