"Jeg har en kniv!"
Et tyveri fra kassen i SuperBrugsen i Hørsholm udviklede sig ikke helt som tyven havde forestillet sig.
Lørdag klokken 17.55 bad tyven om at få vekslet nogle mønter i kassen, men da ekspeditricen åbnede kasseapparatet, stak tyven hånden ned i kassen og lavede et såkaldt kassedyk - altså hvor han snuppede alle de kontanter, han kunne få fat i - og stak.
Flere medarbejdere i SuperBrugsen forfulgte tyven, som undervejs vendte sig om og råbte "jeg har en kniv", mens han stak hånden i lommen for at understrege sin trussel. Personalet opgav, men kunne se, at røveren fortsatte sin flugt på cykel.
"Det ændrer sig fra tyveri til røveri i det øjeblik, gerningsmanden truer personalet," siger vagtchef Ole Hestbæk fra Nordsjællands Politi til Lokalavisen.dk.
Gerningsmanden beskrives som dansk af udseende, lys i huden, 23-24 år, spinkel af bygning og 185-190 cm. høj. Han havde mørkt hår og bar en sort kasket, mørk hættetrøje, mørke jeans og truede altså med en kniv inden han stak på en sort damecykel med kurv bagpå.