Fortsæt til indhold

Lone Serwins efterladte mener 1813 svigtede

Efter samtale med 1813, hvor afdøde Lone Serwins børn og samlever lyttede til Lones samtale med 1813, klager de nu over sygeplejersken, der ikke sendte Lone Serwin på hospitalet

Krimi
Af Claus Beyer

Den 16. februar ringede 51-årige Lone Serwin fra Fredensborg til akuttelefonen 1813, da hun havde ondt i lungerne. Men i stedet for at blive sendt til hospitalet fik hun denne besked fra sygeplejersken:
”Jeg synes, du skal tage nogle panodiler og ipren. Og så må du til egen læge i morgen tidlig, fordi du kommer til at sidde i så lang tid på Hillerød.”
Lokalavisen Uge-Nyt Fredensborg er i besiddelse af en udskift af samtalen mellem Lone Serwin og sygeplejersken hos 1813, og denne udskrift afslører, at Lone Serwin i løbet af samtalen på to minutter og 50 sekunders flere gange fik at vide, at ventetiderne var lange, og hun skulle spise Panodil og Ipren. Lone Serwin døde i sin seng om natten.
Nu har Lone Serwin's familie startet kampen for at få placeret et ansvar. Men Region Hovedstaden vil kun lade familien høre lydfilen. Familien kan ikke få lydfilen udleveret.
”Vi var til møde hos 1813, hvor vi hørte lydfilen, og vi kan høre, at Lone blive mere og mere nervøs. Vores mor siger selv til sygeplejersken, at hun er nervøs,” fortæller Lone Serwins yngste datter, Sabine Serwin, og fortsætter:
”Men hos 1813 siger de, at de ikke kan høre på mor, at hun er nervøs. De mener kun, vi kan høre det, fordi vi kender mor og den måde hun taler på. Derfor vil vi også gerne have lydfilen udleveret, så andre kan høre samtalen, men det vil de ikke, og det undrer os,” fortsætter Sabine Serwin.
I en lignende sag i Region Syddanmark har myndighederne udleveret den afgørende lydfil til de efterladte. Men det nægter Region Hovedstaden at gøre i Lones sag. Det undrer Lone Serwins efterladte:
”Regler er vel regler. Hvis man kan udlevere lydfilen det ene sted, så kan man vel også det andet sted.”
Men i Region Hovedstaden har de en anden procedure, står der i en mail fra regionens presseafdeling:
"Lydfiler udleveres ikke, men udskrifter af lydfiler udleveres. Familien er blevet tilbudt at høre lydfilen og har hørt denne i forbindelse med samtale 10. marts. Dette er den normale procedure. Familien er orienteret om, at forløbet har givet anledning til en række konkrete undersøgelser og initiativer med henblik på at forebygge."