Tyv tabte sit sygesikringskort på gerningsstedet
En 29-årig kvindelig tyv var så uheldig, at tabe flere effekter som kunne pege tilbage på hende og hendes medsammensvorne, efter de to havde begået et butikstyveri mandag eftermiddag. Det oplyser Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.
De to havde stjålet noget børnetøj i forretningen Be Stars i Torvegade i Næstved og var efterfølgende løbet fra stedet. Imidlertid havde kvinden tabt både sin mobiltelefon og sygesikringskort under flugten.
Betjentene kørte herefter ud til adressen på sygesikringskortet, hvor de traf en kvinde og en mand, der svarede til det signalement, som anmelderen i tøjbutikken havde oplyst.
På adressen fandt man det netop stjålne tøj, men også en større mængde dame- og børnetøj, der formentlig er stjålet et andet sted, dukkede op.
Den 29-årige kvinde og en 39-årig mand blev derfor sigtet for butikstyveri.