Fortsæt til indhold

Beruset bilist bag tremmer for vold og trusler

Beruset bilist slog og truede vidne efter at have påkørt flere biler på Rougsøvej ved Ørsted

Krimi
Af Martin Schultz

En 27-årig mand fra Norddjurs kom lørdag sidst på eftermiddagen helt galt afsted, da han kl. 17.15 i beruset tilstand kørte i en varebil ad Rougsøvej i nordvestlig retning.
I et sving mistede han herredømmet over bilen, som kom over i den modsatte vognbane og påkørte flere biler.
”Efter påkørslerne kører han fra stedet, og han ender med at køre ind i et træ på en græsmark,” siger vagtchef Peter Hallstrøm, Øsjyllands Politi, til tv2oj.dk.
Da en 57-årig mand gjorde den berusede bilist opmærksom på hans uheldige adfærd, fik han flere knytnæveslag og blev truet på sin person.

Da politiet ankom, viste en udåndingsprøve, at den 27-årige bilist var spirituspåvirket ud over det tilladte. Desuden havde han ikke et gyldigt kørekort.
Manden blev derfor anholdt og taget med til en lægeundersøgelse.
Manden blev søndag formiddag fremstillet i Retten i Randers, sigtet for vold og trusler mod et vidne.
Ifølge tv2oj.dk blev manden af dommeren idømt varetægtsfængsling.