Tyvekoster for 100.000 kroner fundet i Horsens
Horsens Lokalpoliti kan takke en opmærksom borger for, at man har fundet frem til tyvekoster for cirka 100.000 kroner.
Borgeren kontaktede sent tirsdag aften politiet, da en kvinde satte to mand af på Nørremarksvej i Hornsyld. Det så mystisk ud, syntes borgeren, der kontaktede politiet, der kørte derud og fik kontakt til kvinden i bilen.
I bilen lå der tre telefoner. To af dem tilhørte hendes mand og søn, der var derhjemme, fortalte kvinden. Betjentene tog kvinden på ordet og kørte hjem til kvindens bopæl i Horsens.
Manden og sønnen var ikke hjemme, men i garagen fandt man til gengæld en del elektrisk værktøj med tømrernavn på. Denne tømrer har fået stjålet værktøj den 27. juni, og der blev i alt fundet værktøj for omkring 100.000 kroner, som menes at stamme fra flere indbrud.
Politiet har anholdt kvindens mand, der er 34 år og altså fra Horsens. Han har overnattet i detentionen og skal i dag, onsdag, afhøres i sagen.
Det oplyser Horsens Lokalpoliti.