Fortsæt til indhold

Nu er politiet på sagen fra Søften

Hvem mangler bilvoks hjemme i garagen - nu er den smurt ud over en pavillon på Præstemarkskolen

Krimi
Michael Wulff

Knap var det ene graffiti-hærværk anmeldt og beskrevet her på FavrskovPostens netavis torsdag middag, før det næste hærværk blev foretaget.
Torsdag eftermiddag kl 14.46 gik alarmen fra pavillonen på Præstemarkskolen i Søften. En rude var smadret i en terrassedør, og der blev igen skrevet ukvemsord på vinduer og vægge, både udendørs og indendørs.
Nu er politiet for alvor blevet opmærksom, fortæller teamkoordinator Jan Holm, Ejendomscentret - Team Sydøst.
"Vi har også anmeldt det nye hærværk til Østjyllands Politi, og derfor kom politiet torsdag tilstede og indsamlede spor og materialer, som er brugt til hærværket," siger Jan Holm.
LÆS OGSÅ: GRAFFITI-HÆRVÆRK PÅ SKIC

Koster mange penge til opryding

Han ærgrer sig over hærværket, som koster kommunen og dermed borgerne mange penge til oprydning og rengøring.
Et af de spor, politiet har fået, er en tom dåse bilvoks, som er tømt ud over bygningen. Der blev også indsamlet en spraydåse.
"Måske disse dåser mangler hjemme i en garage, og måske har nogle drenge sort- eller sølvmaling på fingrene. Der var i det sidste tilfælde brugt egen spraymaling," siger Jan Holm.
Onsdag morgen blev der konstateret graffiti-hærværk på den gamle hal i Søften Kultur- og Idrætscenter. De tags, der er brugt begge steder, minder om hinanden.
Kommunen overvejer kraftigt at benytte sig af kameraovervågning for at undgå yderligere episoder med graffiti i Søften.

Skriften minder meget om den skrift, som er malet på SKIC i nærheden. Privatfoto
Hvem kan hjælpe politiet med at opklare dette hærværk, som er udført med spraymaling og bilvoks (!) fra en privat garage formentlig. Privatfoto
Hærværk i Søften torsdag eftermiddag. Privatfoto