Fortsæt til indhold

Rigtig skidt udfald af køretur

Krimi
Arkiv

To 23-årige mænd fra Esbjerg kom tidligt mandag morgen rigtigt uheldigt fra en biltur. Til gengæld endte de op med en masse sigtelser.
De to kom i slinger og ramte et autoværn på Bjerndrupvej ved Aabenraa. Bagefter stak i løb af fra bilen i hver sin retning.
Da en patrulje kom til stedet viste det sig, at bilen var stjålet i Tinglev.
Den ene mand forsøgte bagefter at begå indbrud i en nærliggende ejendom. Et vidne fulgte efter ham og fik guidet en patrulje til stedet, hvor han blev anholdt.
Et andet vidne havde set den anden mand gå et par kilometer derfra. Han blev så også anholdt.
Efterfølgende viste det sig, at de to mænd øjensynligt inden uheldet var brudt ind i en spejderhytte i Tinglev. Den ene havde så bare glemt sit pas inde i hytten.
Den ene af de to anholdte var stærkt utilfreds med situationen. Han sparkede bagruden ud på patruljevognen og kastede senere på stationen et glas vand i hovedet på en betjent.
Ingen af de to havde kørekort, så føreren af bilen er også sigtet for at føre bil uden førerbevis.
Sigtelser:

  • Indbrud i fritidshus
  • Brugstyveri
  • Kørsel uden førerret
  • Forsøg på indbrud
  • Modsatte sig anholdelse
  • Hærværk
  • Vold mod tjenestemand