Fortsæt til indhold

Mand anholdt for bombetrusler

Krimi
Arkiv

Politiet har klokken 18 anholdt en mand fra Slagelse. Manden er mistænkt for at have sendt et antal trusler mod lufthavne, butikscentre og muligt andre steder., oplyser Midt- og Vestsjællands Politi.
Efterforskere fra forskellige politikredse har arbejdet tæt sammen, og det har ført til anholdelsen.
Lufthavnen i Roskilde, Ro's Torv i Roskilde og Vestsjællands Centret blev evakueret af politiet, idet Midt- og Vestsjællands Politi og Sydsjælland- og Lollands Falsters Politi skønnede, at det var nødvendigt at evakuere de nævnte steder, der er undersøgt af bombehunde.
Anholdelsen er sket i et tæt samarbejde mellem Sydsjælland- og Lolland Falsters Politi og Midt- og Vestsjællands Politi.
Af hensyn til den videre efterforskning kan politiet ikke oplyse yderligere om sagen i aften. Det forventes, at den anholdte fremstilles i grundlovsforhør tirsdag med krav om varetægtsfængsling.