Nu er hun udvist
Sammen med to mænd trængte 46-årige Katalin Ralfort den 14. november 2014 ind hos en 96-årig kvinde i hendes lejlighed på Peter Bangs Vej på Frederiksberg. Her begik de hjemmerøveri mod kvinden. Katalin Ralfort holdt kvindens arme fast, mens hendes medgerningsmænd skulle vriste en broche af den ældre kvinde.
Onsdag blev den ungarske kvinde ved Østre Landsret idømt 5½ års fængsel samt udvisning af Danmark for bestandigt for hendes rolle i røveriet, som i øvrigt var kvindens andet røveri. Det skriver Ritzau.
Sagen var i byretten på Frederiksberg i marts. Her undgik hun udvisning, fordi det, ifølge retten, ville stride imod Danmarks internationale forpligtigelser. Men den afgørelse var Østre Landsret ikke enig i.
Katalin Ralfort har boet i Danmark i 24 år, og hun skal nu sige farvel til både mand, børn og børnebørn, hvis dagens afgørelse ender med at stå fast. Hendes advokat, Mads Kramme, vil nemlig forsøge at få den omstødt i Landsretten.
"Det er værd at prøve sagen for Højesteret, navnlig når byret og landsret er uenige. Så må vi have afklaret, om der er grundlag for udvisning, eller om landsretten er gået for vidt," siger han til Ritzau.