Fortsæt til indhold

Unge udlændinge gemte sig i værktøjskasse

Krimi
Af Daniel Sennek

Fredag aften blev tre unge udlændinge afsløret i et særdeles kreativt gemmested, da de angiveligt forsøgte at komme illegalt til Norge via Norges-førgen i Hirtshals Havn. Det skriver nordjyske.dk.
Nordjyllands Politi oplyser, at en lastbilchauffør fredag aften opdagede, at de tre unge mænd havde skjult sig i en stor værktøjskasse i lastbilens trailer.
Chaufføren opdagede de tre unge mænd, da lastbilen holdt stille i et afspærret område hos Fjord Line, hvor lastbiler og andre køretøjer venter, inden de kan komme ombord på færgen til Norge.
De tre mænd, som er 17, 18 og 19 år, blev opdaget i værktøjskassen ved 20.30-tiden.
Lastbilchaufføren tilkaldte politiet, der kunne tage de tre mænd med til afhøring. De tre udenlandske mænd er efterfølgende blevet sendt til asylcentret Sandholmlejren i Nordsjælland.
De tre mænd sigtes for ulovligt at have skaffet sig adgang til et lukket, privat område, oplyser Per Jørgensen fra Nordjyllands Politi overfor nordjyske.dk.