Fortsæt til indhold

Horsens Kommune plaget af indbrud i weekenden

Krimi
Kristine L Nydahl

Horsens har været plaget af en lang række indbrud i weekenden.
Mellem fredag middag og lørdag nat har der været indbrud på Hede Nielsens Vej i Horsens. Tyven har opbrudt et vindue med et stykke værktøj på 30 millimeter. Der er blevet stjålet en bærbar pc samt et penalhus.
På Møllebæk i Haldrup har der været indbrud lørdag mellem klokken 12.30 - 19.00. Her har tyven opbrudt et køkkenvindue og har stjålet en Ipad, en bærbar pc samt nogle smykker.
På Risengård i Horsens har der været indbrud lørdag mellem 14.45 - 21.50. Her er blevet opbrudt et vindue, hvorefter der er blevet stjålet en Ipad, en sparebøsse og nogle guldsmykker.
Der har været endnu et indbrud på Møllebæk lørdag mellem klokken 13.00 - 23.00. Her er endnu ikke noget overblik over, hvad der er blevet stjålet.
En villa i Sorgenfri i Brædstrup har også været udsat for indbrud. Det er sket mellem lørdag 19.30 - søndag 15.00. Et vindue er blevet brudt op på adressen, og der er blevet stjålet smykker og sølvtøj.
På N P Danmarksvej i Hovedgård er der blevet opbrudt et stuevindue i en villa og diverse smykker er blevet stjålet.
På Vedbæksvænget i Horsens har der været indbrud mellem fredag klokken 12.00 og søndag klokken 18.00. Her er blevet opbrudt et vindue og der er blevet stjålet smykker og sølvtøj.
Lørdag klokken 20.45 er der blevet anmeldt et indbrud i en lejlighed på Tordenskjoldsgade i Horsens. Her er et vindue til en bagdør blevet opbrudt. Man ved endnu ikke, hvad der er blevet stjålet.
Der har også været indbrud i et fritidshus i haveforeningen Enghave i Horsens. Indbruddet er blevet anmeldt søndag eftermiddag. Her er der blevet knust en rude i en dør. Der er blevet stjålet en fiskerygsæk med fiskegrej samt 12 kasser Tuborg øl fra Tyskland til en samlet værdi af cirka 12.000 kroner.
Det oplyser lokalpolitiet i Horsens.