Skole lukket på grund af påsat brand
?Brandvæsenet blev tirsdag klokken 21.07 kaldt ud til Vestbirk Friskole for at slukke en brand.
Et lille træskur, der fungerede som baggang til et murstenshus, er brændt væk. Røgen fra ilden spredte sig til skolen, og skolen har derfor besluttet sig for at suspendere undervisningen i dag, onsdag.
“Af hensyn til undervisningsmiljøet skal der gøres rent og udluftes på skolen,” siger skoleleder Karsten Berger.
Lokalpolitiet i Horsens formoder, at branden er påsat. Der har i løbet af de seneste måneder været i alt tre brande på skolens grund.
“Der var ild i et legehus i sommerferien. For et par måneder siden var endnu et legehus brændt ned. Det var en tydeligt påsat brand. Det er noget rigtig skidt,” fortæller skoleleder Karsten Berger.
Mens skolen bliver rengjort og omstændighederne bliver nærmere undersøgt, er der oprettet nødpasning på Vestbirk Friskole.
“Vi skal have fundet ud af, hvordan vi kan genoptage undervisningen hurtigst muligt. Jeg tror, vi kan genoptage det meste af den skemalagte undervisning i morgen, men det er svært at sige. Det skal være miljømæssigt forsvarligt,” siger skolelederen til Lokalavisen Horsens.