Fortsæt til indhold

Danske IKEA-varehuse ramt af ulovlig og farlig dille

Krimi
Jacob Nielsen

En udenlandsk trend med titlen "24-timers udfordringen" er kommet til Danmark. Udfordringen går ud på at gemme sig i IKEA-varehus, når efter varehusets lukketid og blive der natten over, skriver Politiken.
En Youtubevideo med to belgiske fyre, som sniger sig til en overnatning i IKEA er gået viralt på nettet, og nu bekræfter IKEA i Danmark, at man også her til lands har problemer med folk, som forsøger sig med 24-timers udfordringen.
10 gange på fire måneder har unge nemlig forsøgt at overnatte ulovligt i de danske varehuse, og det får nu IKEA til at råbe vagt i gevær og sætte ekstra sikkerhedsvagter ind.
"Vi er meget berørte af det, og tager det meget alvorligt. Vi har skærpet sikkerheden ekstra meget i alle fem i varehuse, men vi kan desværre kun gøre, hvad vi hele siden har gjort, og så ellers opfordre til, at det er strengt ulovligt, og hvis man ødelægger inventar, medfører det bøder," forklarer pressemedarbejder i IKEA, Mette Maria Starcke, til TV2.dk.
Hun henviser samtidig til en video med nogle danske drenge, der kravler op i tag-selv-reolerne for at gemme sig.
"Det er sindssygt farligt, fordi de kan falde ned og komme slemt til skade. Hvis det sker i åbningstiden, kan de komme til at skubbe ting ned fra hylderne, som i værste tilfælde kan ramme nogle af vores andre kunder," siger hun til TV2.dk.