Fik hårdere straf end blotteren
Rikke Andersens datter på blot 10 år, samt en jævnaldrende veninde, blev for nylig antastet af en blotter foran den lokale Dagli' Brugsen i hjembyen Nyråd. Det fik Rikke til at dele et billede af manden - et billede hun nu er blevet straffet for at dele. Det skriver Metroexpress.
Da de to piger mødte deres lærer fra skolen fik Rikke videregivet beskeden om episoden. Hun spurgte derfor om lov til at se videoovervågning fra Dagli' Brugsen fra episoden, og her viste det sig, at manden var blevet fanget på film.
Rikke Andersen delte billede på Facebook, i håb om at få manden stillet til ansvar. Hun skrev ikke noget om baggrunden for efterlysningen, men skrev at den pågældende mand skulle findes. Det førte til, at to bekendte kort tid efter kunne foretage en civil anholdelse af blotteren.
"Jeg tror ikke, han var blevet fundet, hvis ikke jeg havde delt billedet. Politiet prioriterer ikke disse sager særlig højt, da de vurderer, der er ting, der er værre. Den generelle holdning er, at det jo bare er en blotter," siger Rikke Andersen til metroxpress, og understreger, at blotteren viste sit lem flere gange og fulgte efter pigerne, hvilket gør sagen mere alvorlig.
Men efter at blotteren var blevet anholdt blev Rikke Andersen pludselig ringet op af politiet, der bad hende fjerne billedet fra Facebook, og fortalte, at hun ville blive sigtet for overtrædelse af persondataloven.
Det har nu har ført til, at hun har fået en bøde på 5000 kroner, der skal betales inden 30 dage, mens blotteren fik en bøde på 10 dagbøder a' 250 kroner.
"Sagen ender med, at jeg får en bøde på 5000 kroner, der skal betales inden 30 dage, mens gerningsmanden skal betale det halve og i øvrigt bliver tilbudt en afdragsordning," siger Rikke Andersen til Metroexpress.
Hvad mener du om det, kære læser? Giv gerne din mening til kende i nedenstående Facebookdebat