Fortsæt til indhold

Tre personer stjal varer for over 3.000 kroner i Fakta

Krimi
Jeppe Rafn

Onsdag morgen lykkedes det for tre personer i fællesskab at stjæle varer for 3.100 kroner i Fakta på Langmarksvej i Horsens.
Det var en form for tricktyveri, hvor den ene person gik til kassen og betalte for nogle småting for at aflede kasseassistentens opmærksomhed, imens de to andre hjalp hinanden med at komme ud af indgangsmøllen og ud af butikken med de stjålne varer.
De stjal seks kyllinger, ni poser Påken Funs, to laksestykker, seks Mac and Cheese retter samt 103 plader Marabou chokolade til en samlet værdi på 3.100 kroner.
Politiet har ikke nærmere oplysninger om, hvordan tyveriet blev opdaget, men det blev først anmeldt dagen derpå, og de tre personer har ifølge Fakta tidligere lavet et lignende butikstyveri. Det oplyser lokalpolitiet i Horsens.