Fortsæt til indhold

Hævnaktion? Mand fra Vejle stukket ned i Vollsmose

Lige over midnat blev en mand stukket med kniv i Bøgeparken. <a href=http://localeyes.dk target=_blank> Se flere fotos og video på Localeyes.dk</a>

Krimi
Danni Paulsen

En 22-årig mand fra Vejle blev natten til onsdag stukket med kniv i Bøgeparken i Vollsmose.
Fyns Politi fik kl. 00.34 en anmeldelse om knivstikkeri i den balladeplagede del af Vollsmose, og da ordensmagten kom frem blev det konstateret, at knivofferet forinden angiveligt var blevet slået med køller.
Fire-fem gerningsmænd flygtede efter overfaldet i to biler - en sort og en grå. Begge kørte fra stedet i retning mod Åsumvej i Odense C.
Den 22-årige blev blødende bragt til Odense Universitetshospital, hvor hans tilstand tidligt onsdag morgen vurderes at være stabil.
Ifølge Fyns Politis pressemeddelelse har den 22-årige vejlenser banderelationer.
Politiet skriver, at motivet endnu er ukendt, men det er nærliggende at tro, at overfaldet kan være sket i forbindelse med sidste uges drab på et 31-årigt Black Army-medlem fra Odense.
Den 31-årige døde på gågaden i Vejle af et knivstik i halsen - angiveligt som led i en intern bandekonflikt.

Se flere videoer på localeyes.dk.