Pumper slukket efter hård kamp
Beredskabsfolkene fra Beredskab Midt i Herning har slukket pumperne for denne gang ved Vædebro mellem Mossø og Alken Enge, hvor en klynge sommerhuse var truet af oversvømmelse efter det voldsomme regnvejr siden lørdag 26. december sidste år.
I første omgang blev der slukket for pumperne onsdag 30. december som en test.
“Vi slukkede for at se, om vandstanden ville stige. Det gjorde den ikke. Vi lod dæmningerne være til efter nytår, og så besluttede vi, at det var sikkert nok til, at Beredskabsstyrelsen kunne pakke deres grej ned,” forklarer indsatsleder Jørgen Hansen, Brand & Redning Skanderborg, som havde ansvaret for aktionen.
Det var 16-17 meget trætte beredskabsfolk, der i flere døgn havde kæmpet for at holde vandet væk fra de otte sommerhuse, der pakkede ned. I to døgn blev der således pumpet vand væk fra sommerhusenes baghaver over vejen til Mossø med en kapacitet på 55.000 liter i minuttet.
Jørgen Hansen håber på tørvejr, da der er meget vand rundt omkring i søer og vandløb.