Nu er han død
47-årig mand fra Fredensborg overlevede ikke stik i bryst og lever
En 47-årig mand fra Fredensborg, der fredag den 8. april om aftenen blev stukket ned af sin 42-årige kæreste med en køkkenkniv, er nu død.
Ifølge Nordsjællands Politi fandt den episode, som er blevet til en drabssag, sted i en lejlighed i Fredensborg.
Kæresteparret var oppe at skændes. I den forbindelse gik den nu afdøde mands 42-årige kæreste til angreb med en mindre køkkenkniv og stak manden flere steder.
Han blev bragt til Rigshospitalet, hvor der blev konstateret skader i bryst, lever og lunger.
Den 42-årige kvinde, der ligeledes er fra Fredensborg, blev i det efterfølgende grundlovsforhør idømt fængsel i 19 dage. Hun er ifølge politiet sigtet for manddrab. I forbindelse med grundlovsforhøret erkendte hun hændelsesforløbet, men nægtede sig skyldig i manddrab.
Kvinden er nu sigtet for manddrab efter Straffelovens § 237, som kan give fængsel fra fem år til livstid.
Knivstikkeriet fandt sted i en lejlighed på Båstrupvej i Fredensborg omkring klokken 21.30 fredag den 8. april.