Fastholdt og befamlet af teenager
En 27-årig kvinde var onsdag aften ved 21-tiden udsat for en sexkrænkelse, da hun var ude at gå en tur på Engholmvej i Stenløse.
Under gåturen lagde hun på et tidspunkt mærke til, at en ung mand gik bag hende. Den unge mand henvendte sig til kvinden og spurgte om vej til Lærkeskolen. Hun forklarede ham vejen, og da hun fortsatte med at gå, slog han følge med hende, forklarer Nordsjællands Politi.
Kort tid efter krammede den unge mand den 27-årige kvinde, og selvom hun afviste ham, begyndte han nu at kysse hende og holdt fast i hendes arm og skulder, mens han befamlede hende. Det lykkedes kvinden at slippe fri og hun skyndte sig hjem.
Gerningsmanden beskrives som: 16-17 år, 160-163 cm høj, mørk i huden og med kort, sort hår og en meget kroget næse. Han var iført mørkt tøj, sort jakke og sort cap.
Kontakt Nordsjællands Politi på telefon 1-1-4 hvis du har oplysninger til sagen.