Er det den, der parterede Kim Wall?
En sav er fundet i Køge Bugt nær den rute, som UC3 Nautilus sejlede, da Kim Wall forsvandt
Dykkere fandt onsdag en sav, i forbindelse med eftersøgningen i den såkaldte ubådssag. Saven er fundet i Køge Bugt nær den rute, som politiet vurderer, at drabssigtede Peter Madsens ubåd UC3 Nautilus sejlede den 11. august, hvor den svenske journalist Kim Wall forsvandt.
"Saven bliver nu undersøgt af vores kriminalteknikere, for at vurdere, om der er tale om den sav, som politiet har ledt efter i forbindelse med ubådssagen," siger vicepolitiinspektør Jens Møller Jensen.
LÆS OGSÅ: Peter Madsens pc havde videoer med tortur og henrettelser af kvinder
For en lille uge siden fandt man Kim Walls tøj, en kniv samt hendes hoved og begge ben, men man leder fortsat efter hendes arme, som endnu ikke er fundet, og derfor er indsatsen med dykkere ikke afsluttet, oplyser Københavns Politi.