Fortsæt til indhold

"Pludselig tog jeg bare 2500 kroner og gav ham"

Krimi
Af Daniel Sennek

Onsdag klokken lidt i 17 kom en mystisk mand ind i Linda Khuen Jacobsens klinik "Body & Feet" på Gammelhavn i Vejle. En mystisk mand, der kort efter forlod stedet med 2500 kroner. Han hypnotiserede nemlig Linda, der helt frivilligt gav ham pengene.
Det skriver Vejle Amts Folkeblad.
"Han prøvede at sælge mig et fjernsyn og snakkede rigtig meget, og så var det at jeg pludselig bare tog 2500 kroner og gav til ham," fortæller Linda Khuen Jacobsen til Vejle Amts Folkeblad.
Den mystiske mand forsvandt herefter, og Linda opdagede først, hvad der var sket, da hun var færdig med den sidste kunde. Da Linda var helt væk i øjeblikket hun gav manden pengene, er hun overbevist om, at hun var hypnotiseret.
"Hypnose er meget udbredt som tricktyveri-form i Thailand, hvor jeg kommer fra, men jeg havde aldrig troet, at jeg skulle oplevet det i Danmark. Mange vil nok sige, at jeg er dum og naiv, men jeg er overbevist om, at det var hypnose. Jeg var helt væk i øjeblikket og kan ikke huske noget," siger Linda Khuen Jacobsen til Vejle Amts Folkeblad.