Skulle skynde sig til toget med kæresten
To personer taget for at køre over 100 km/t i 50 km/t zone
I forbindelse med frigivelse af juleøllen foretog Østjyllands Politis færdselssektion en målrettet færdselskontrol fra torsdag 2. november til søndag 5. november.
Østjyllands Politi har været til stede mange steder i kredsen og har primært foretaget kontroller om aftenen og natten. Der var både fokus på spritkørsel, hastighed og generel færdselssikkerhed.
LÆS OGSÅ: Voldsom ulykke med to biler i trafikeret kryds i Aarhus
En 20-årig mand blev standset på Langelandsgade/Hjortensgade i Aarhus, hvor han kørte med 110 km/t, selvom man kun må køre 50 km/t på stedet. Undskyldningen var, at han skulle skynde sig til banegården med kæresten, som var med som passager. Om kæresten nåede toget, vides ikke, men den unge mand kan nu se frem til en ubetinget frakendelse af førerretten, oplyser politiet i en pressemeddelelse.
Det samme gør sig gældende for en bilist, der blev målt til 106 km/t på Silkeborgvej i Aarhus, hvor man heller ikke må køre over 50 km/t.
LÆS OGSÅ Politirapporten: Otte indbrud i Aarhus
Derudover kan seks bilister se frem til en betinget frakendelse af førerretten på grund af for høj hastighed.
Resultatet af færdselssektionens fire dages kontrol blev i alt:
• Spirituskørsel: 1
• Narko- eller medicinkørsel: 2
• Hastighed byzone: 16
• Hastighed færdselstavler: 2
• Kørsel i frakendelsestiden: 1
• Kørekort ikke erhvervet: 2
• Manglende brug af sikkerhedssele: 2
• Overtrædelse af registreringsbekendtgørelsen: 3
• Manglende ansvarsforsikring på køretøj: 1
• Fejl og mangler ved køretøj (bl.a. lygtefejl): 5
• Andre forseelser: 16
• Straffelovsovertrædelser: 2
-jr