Fortsæt til indhold

300 kilo fyrværkeri fundet i en kælder

Tre mænd bar kasser med fyrværkeri midt om natten

Krimi
Arkiv

Østjyllands Politi har natten til tirsdag fundet og beslaglagt 300 kilo fyrværkeri i en kælder på Jettesvej i Gellerupparken i Brabrand.
Det skete med hjælp fra en person, der omkring klokken 02.40 havde set nogle mænd luske rundt på en parkeringsplads og bære papkasser ind fra en trailer. Når der kom biler, skyndte mændene at gemme sig, så personen ringede til politiet og fortalte om den underlige opførsel.
LÆS OGSÅ: Opgang på Gudrunsvej evakueret efter voldsom brand
Politiet sendte en hundepatrulje ud til stedet, og mens politiet var derude, kom tre mænd dog løbende ud fra en opgang. Den ene stoppede frivilligt, da betjentene råbte efter dem, mens de to andre løb videre. En politihund løb efter og ledte betjentene hen til en opgang, hvor en beboer råbte, at der var nogle mænd på vej op ad trappen, så politiet kunne gå ind og anholde de to mænd.
I kælderrummet, hvor mændene havde båret kasser ind, fandt politiet omkring 300 kilo fyrværkeri. Det var lovligt fyrværkeri, men da man ikke må opbevare over fem kilo fyrværkeri i sit hjem, er de tre mænd blevet sigtet for at overtræde Fyrværkeriloven.
LÆS OGSÅ: Mathias fik sprængt hånden af som 10-årig
Traileren viste sig at være stjålet, og Østjyllands Politi har desuden en mistanke om, at de 300 kilo fyrværkeri er stjålet, så de tre mænd er blevet sigtet for indbrud og tyveri et ukendt sted.
De sigtede mænd er 18, 21 og 23 år.
Østjyllands Politi oplyser, at fyrværkeriet er kørt til opbevaring, inden det eventuelt bliver destrueret.
jr