Fortsæt til indhold

“Vi vil have trygheden tilbage”

Mistænkelig opførsel og grupperinger af unge mennesker, der antaster beboere i Uglevang, Ørnevang og ved Lillevang Skole, afdeling Skovvang, har skabt utryghed blandt mange beboere

Krimi
Af Kristina Pihl

En stigende utryghed har igennem de sidste par måneder bredt sig blandt beboere i de almennyttige boliger i Uglevang og Ørnevang i Allerød. Flere beboere i området er blevet antastet af en gruppering af unge mennesker, som uden grund har udspurgt dem om, hvem de er, og hvem de kender i beboelsen.

Grupperingen, der holder til omkring bebyggelserne og ved Lillevang Skole, afdeling Skovvang, har gjort beboere i området så utrygge, at der er eksempler på, at nogle er bange for at gå ud om sent om aftenen og andre er bange for at lade deres børn cykle alene hjem.

Allerød Nyt har været i kontakt med en beboer, som af hensyn til sin egen sikkerhed ikke ønsker at få sit navn frem, men hvis fulde identitet er redaktionen bekendt. Han fortæller, at problemerne i boligområdet har stået på i mange år, men at beboere af frygt for konsekvenserne ikke tør stå frem og fortælle om problemerne.

"Folk er bange for at adressere det, fordi de er bange for deres egen sikkerhed. Hvad kan der ikke ske, hvis man siger noget offentligt? Hvis man lægger ansigt til, hvad gør de så, når man møder dem?”, lyder det fra beboeren.

Mistænkelig opførsel

Det er ikke første gang, der har været problemer i området omkring Uglevang og Ørnevang. Den 17. maj i år blev der affyret to skud i området. Politiet anholdt dengang 11 personer, som de dog kort tid efter løsladte igen.

To dage efter skyderiet blev der arrangeret en tryghedsvandring, hvor Allerød-borgere, byrådet og borgmester Jørgen Johansen gik med. Målet med tryghedsvandringen var at signalere, at skyderi ikke accepteres. Men ifølge beboeren, som Allerød Nyt har talt med, er situationen efter skudepisoden og tryghedsvandringen ikke blevet bedre - snarere tværtimod.

“Tryghedsvandringen var fin nok, men den har ikke fjernet problemerne. Det kan godt være, at beboerne følte, at vi stod sammen ved tryghedsvandringen, men nogle af dem fortæller mig, at de nærmest synes, at situationen er blevet værre her på det sidste”, fortæller han.

Overfor Allerød Nyt fortæller beboeren også, at mange beboere inklusive ham selv har en mistanke om, at der handles med stoffer i området. Han flyttede selv til området for omkring seks år siden og har i alle årene været glad for at bo der, men han synes efterhånden, at der foregår flere mistænkelige ting. Særligt omkring boligområdets kældre har der været mange aktiviteter, der ikke umiddelbart hører til i et kælderområde.

“En gruppe unge mænd er adskillige gange forsvundet ned i kældrene, mens én har stået og holdt vagt udenfor. Få minutter efter kommer gruppen op igen”, fortæller beboeren til Allerød Nyt og tilføjer, at han nu er gået i gang med at indsamle de oplevelser, som andre beboere har haft. Han vil sende dem videre til boligforeningen, SSP og byrådet, idet han håber, at de mange beretninger kan få politikerne til at gribe til handling.

“Jeg håber, at politikerne har lyst til at se alvoren i det her. Vi vil gerne have trygheden tilbage. Det er hovedsageligt børnefamilier og ældre mennesker, der bor i Uglevang og Ørnevang, og det skal det blive ved med at være. Men det skal være trygt for folk at bo herude - det er det ikke nu”, siger han.

Accepterer ikke utryghed

Borgmester Jørgen Johansen er nu gået ind i sagen om de utrygge beboere. Han har bedt forvaltningen gå i dialog med SSP, Lillevang Skole, afdeling Skovvang, og politiet, så der kan skabes tryghed i området. Borgmesteren har inviteret politiet til at give byrådet en vurdering af trygheden i området inden næste byrådsmøde. Politikerne vil derefter i samarbejde med forvaltningen og politiet drøfte, hvilke muligheder der er for at skabe tryghed i boligområdet.

“Som udgangspunkt er sådan noget her, noget politiet skal løse, men vi skal være med til at informere. Vi skal også se på vores SSP-samarbejde, og om vi bruger nok ressourcer, men vi kan kun løse det her sammen. Det er ikke sådan, at man kan lukke det ene øje, og så er der nogle andre, der løser det”, siger Jørgen Johansen til Allerød Nyt.

Han fortæller også, at politiet har fået få henvendesler fra borgerne selv om mistænkelige forhold og utrygge beboere. Derfor lyder opfordringen fra borgmesteren, at beboerne skal kontakte politiet, hvis de oplever noget i området omkring Uglevang, Ørnevang og Lillevang Skole, afdeling Skovvang.

“Jeg vil opfordre alle borgere, der ser noget mistænkeligt til at kontakte politiet, så de får så mange inputs som muligt. Jeg vil gerne understrege, at det skal være trygt at færdes alle steder i vores kommune. Utryghed accepteres simpelthen ikke”, siger han til Allerød Nyt.