Spiddede hans bil med pallegaffel
Arkiv
En landmand, der gentagne gange har været plaget af dieseltyverier, opdagede tilfældigvis tirsdag aften klokken 23.19 på en nyopsat videoovervågning, at en mand var i færd med at stjæle diesel fra hans reservetank på gården på Klostervej i Thorsø.
Tyven skulle på det tidspunkt til at køre fra stedet, så landmanden besluttede sig for at bruge sin teleskoplæsser til afskære vejen for tyven.
Tyven kørte herefter i høj fart videre, så pallegaflerne på teleskoplæsseren endte med at gå ind i siden på bilen.
Tyven flygtede herefter til fods. Politiet er nu i gang med den videre efterforskning. Har du oplysninger, som kan bruges for at finde frem til dieseltyven, så kontakt Østjyllands Politi på telefon 1-1-4.