Fortsæt til indhold

Anholdt nøgen på gaden

65-årig mand har tilstået, at han i sidste uge krænkede to unge piger i Roskilde

Krimi
Jacob Nielsen

To piger på 15 år blev klokken 13.40 torsdag i sidste uge blufærdighedskrænket af en mand, som de blev kontaktet af, da de opholdt sig på Højbrøndstræde i Roskilde.
Manden krænkede pigerne med flere forskellige udtalelser og han tilbød også at tage nøgenbilleder af dem.
Søndag aften lykkedes det politiet at finde frem til manden, som blev anholdt i den vestlige del af Roskilde. Den 65-årige mand var påvirket af spiritus og gik nøgen rundt udenfor, da han blev anholdt.
Han blev bragt til politistationen og afhørt mandag morgen.
"Det er klart, at en episode som denne skaber en del utryghed i området, og derfor vil vi gerne berolige borgerne med, at vi har haft fat i den pågældende, som har tilstået sagen," siger kommunikationsansvarlig hos Midt- og Vestsjællands Politi, Carsten Andersen, til Lokalavisen.dk.

Den 65-årige mand blev løsladt efter afhøringen, men skal senere møde i retten, oplyser politiet.