Afleveret bevidstløs på skadestuen - men hvad er der sket?
Usikkert om skader skyldes vold eller fald
Frederikssund En polsk mand ligger lige nu i koma på Nordsjællands Hospital, efter han onsdag aften blev afleveret på det lokale hospital i bevidstløs tilstand.
“Han har en række skader på kroppen. Men hvor gamle skaderne er, og om de er opstået efter vold eller ved et fald kan vi ikke på nuværende tidspunkt sige. Men under alle omstændigheder vil vi meget gerne i kontakt med vidner, der onsdag aften har set en mand vakle rundt omkring McDonalds i Frederikssund eller på anden måde observeret en person, der ikke så ud til at have det godt på stedet.”
Sådan lyder det fra Michael Gaml, Nordsjællands Politi.
Her er man i øjeblikket ved at efterforske, hvad der er gået forud for, at en i øjeblikket ukendt person omkring klokken 21:45 “indleverede” den bevidstløse mand på Nordsjællands Hospital i Frederikssund.
Ifølge Michael Gaml nåede manden, der kørte den bevidstløse mand til hospitalet, at fortælle, at han havde fundet ham ved McDonalds, hvorpå han hurtigt forlod hospitalet igen.
“Men vi vil meget gerne tale med manden. Ikke fordi han er mistænkt, men fordi vi meget gerne vil prøve af afklare, hvad der er gået forud for, at han blev fundet. Ligeledes vil vi også meget gerne tale med vidner, der onsdag har observeret enten mistænkelige episoder eller set en mand, der valklede rundt,” siger Michael Gaml.
Nordsjællands Politi kan kontaktes på telefon 114.