Politiet søger vidner
Tre arabiske mænd truede personalet med pistol, inden de stak af med deres udbytte
Tre mænd truede sig til 2.000 kroner i kontanter, da de søndag aften begik væbnet røveri mod Rema 1000 på Kongevejen i Blovstrød i Nordsjælland. Nu efterlyser politiet de tre gerningsmænd og vidner, som kan have gjort vigtige observationer.
De tre maskerede mænd trådte ind i butikken klokken 20.35 og truede med en pistol eller en pistollignende genstand en medarbejder til at udlevere kontanterne fra et kasseapparat.
Efter røveriet flygtede de fra supermarkedet via butikkens parkeringsplads i retning mod Blovstrød Kro. Politihunde sporede sig efterfølgende frem til, at der har holdt en flugtbil på parkeringspladsen ved Blovstrødhallen.
Nordsjællands Politi søger oplysninger fra borgere, der kan have set de tre mænd eller bilen før eller efter røveriet.
"Det her er noget, vi ser meget alvorligt på. Det er selvsagt voldsomt ubehageligt at blive truet med en pistol, bare fordi man passer sit arbejde, og derfor går vi allerede nu ud og beder borgerne om at henvende sig, hvis de har bemærket noget," fortæller politikommissær Morten Riisager fra Nordsjællands Politi.
De tre mænd beskrives som:
A: Mand, almindelig af bygning, ca. 180 cm. høj, talte muligvis arabisk indbyrdes med de andre gerningsmænd i dybe stemmer, talte ellers dansk med accent. Var iført mørkt tøj og mørk maskering. Bevæbnet med sølvfarvet pistol.
B: Mand, almindelig af bygning, ca. 180 cm. høj, talte arabisk med de andre gerningsmænd med dybe stemmer. Iført: mørkt tøj og mørk maskering. Medbragte en sort rygsæk, som blev brugt til pengene fra kassen.
C: Mand, almindelig af bygning, ca. 180 cm. høj, talte arabisk med de andre gerningsmænd med dybe stemmer. Iført: mørkt tøj og mørk maskering.
"Vi har dog allerede nu nogle gode spor at arbejde ud fra, men af hensyn til den videre efterforskning, holder vi vores viden for os selv på nuværende tidspunkt," siger politikommissær Morten Riisager.
Kontakt Nordsjællands Politi på telefon 1-1-4.