Børn og pædagoger i krisehjælp
En børnehave-gruppe fra Hundborg Børnehus i Thisted var ude for en tragisk ulykke, da man mandag formiddag var på udflugt. Det skriver nordjyske.dk.
Da de 17 børn, to pædagoger og en pædagogstuderende ved 10-tiden gik gennem et plantageområde i Thisted tog vinden pludselig til, og det fik en stor gren til at knække af trækronerne på et højt træ og falde ned.
Grenen ramte først en af pædagogerne, som slap med mindre kvæstelser og derefter den lille dreng, som kom alvorligt til skade. Drengen fik dobbelt kraniebrud, hjernerystelse og en mindre hjerneblødning og er blevet lagt i kunstig koma.
"Vi er frygtelig kede af og chokerede over, at et sådant uheld kan ske midt i Thisted. Blæsten får en gren til at rive sig løs, og at den så netop rammer først en pædagogstuderende og så et af børnene, er sort uheld," siger chefen for dagtilbud i Thisted Kommune, Martin Kondrup Knudsen, til nordjyske.dk.
Både børn og pædagoger fik ifølge Martin Kondrup Knudsen efterfølgende krisehjælp.