To mænd i fængsel for vold mod dørmand
Det blev til flere lovovertrædelser i både Skanderborg og Horsens
To mænd på henholdsvis 18 og 19 år skal i fængsel for en længere række lovovertrædelser, herunder vold. Den ældste mand er ved Retten i Horsen blevet idømt fire måneders fængsel, mens længden på den yngste mands straf først kommer, når han er blevet mentalundersøgt. Han er i øvrigt tidligere dømt for vold.
Hovedparten af overtrædelser er sket i Horsens, men 1. oktober 2017 var mændene i byen i Skanderborg, hvor de kl. 01.50 overfaldt en dørmand på Marius Øltapper på Adelgade. Dørmanden blev blandt andet slået flere gange i hovedet.
LÆS OGSÅ: Dørmand overfaldet i nat på Marius Øltappper
Den ældste af de to mænd er desuden dømt for at have slået en person i ansigtet tre gange på restaurationen Gøg & Gokke i Horsens. Han er også blevet dømt for flere overtrædelser af færdselsloven samt for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen ved at have råbt 'politikontrol skaber mere vold' efter en politipatrulje i Horsens.
Den yngste mand blev også dømt for overtrædelser af færdselsloven.
Tommelfingerreglen er, at der er cirka et halvt års ventetid på en mentalundersøgelse.