Fortsæt til indhold

Piger må ikke have kærester

Krimi
Daniel Sennek

- Det er et råd fra Gud, at man ikke må indgå i seksuelle relationer eller kæresteforholdsrelationer.
Sådan lyder ordene fra skolepsykolog Amina Djondjorova til Radio24syv. Hun er psykolog på den muslimske privatskole Iqra på Nørrebro i København, hvor de fraråder pigerne at have kærester.
- Det at holde fast i de religiøse, islamiske forskrifter kan være svært i et samfund, hvor de ser, at andre omkring dem lever på en anden måde. Men ikke desto mindre prøver vi at sige til dem, at det er bedst at afholde sig fra at agere på en forelskelse, siger Amina Djondjorova videre til Radio24syv.
Skolepsykologen rådgiver børnene, i overensstemmelse med skolens ledelse, til at følge Allahs råd i kærlighedsspørgsmål.
Skolen fik sidste år knap 18,5 millioner kroner i statsstøtte - men med skolens politik burde den ikke få støtte. Det siger politisk ordfører for Socialdemokraterne i Københavns Borgerrepræsentation, Lars Aslan.
- Man skulle helt klart fjerne støtten fra en skole, hvor psykologerne ikke kan finde ud af at være psykologer, men tværtimod leger imamer i stedet for. Jeg håber, at Undervisningsministeriet vil tage det meget alvorligt. Langt det meste af skolens tilskud er dækket af danske skatteydere, så selvfølgelig skal det have konsekvenser, siger han til Radio24syv.