15-årig dreng sigtet for tyveri af gavekort til tøjbutik i Horsens
Politiet har sigtet en 15-årig dreng for Horsens for at have stjålet et gavekort på 300 kroner til tøjbutikken Wagner på Søndergade i Horsens.
Gavekortet var blevet stjålet fra et ulåst kontor i Bytorv Horsens og blev torsdag eftermiddag forsøgt indløst i tøjbutikken, der er nabo til butikscentret på gågaden i Horsens.
Ekspedienten kunne se, at gavekortet var beregnet til udlodning ved aftenens modeshow i bytorvet, så derfor kontaktede butikken politiet.
Politiet kiggede derefter på en videooptagelse fra bytorvet, hvor man kunne se to drenge komme ind på kontoret og stjæle gavekortet. Ud fra videooptagelserne er der blevet identificeret en 15-årig dreng fra Horsens, som er sigtet for tyveri.
Foruden den 15-årige er der også sat en dreng på 13 år og en dreng på 14 år i forbindelse med tyveriet, oplyser Horsens Lokalpoliti.
Det fremgår ikke klart, om det var den 15-årige dreng, der er sigtet for tyveriet, som selv forsøgte at indløse gavekortet hos Wagner.