Fortsæt til indhold

Færdig som læge i to år

Krimi
Af Daniel Sennek

Den meget omtalte læge og modstander af HPV-vaccinen Stig Gerdes har fået frataget sin autorisation som læge i to år med øjeblikkelig virkning, fordi han har udvist 'grov pligtforsømmelse' i forbindelse med sin behandling af en 27-årig psykisk syg kvinde.
Det skriver BT.
Stig Gerdes fratagelse af sin autorisation fremgår af en afgørelse fra Styrelsen for Patientsikkerhed, der slår fast, at han i en to-årig periode slet ikke må kalde sig for læge.
I afgørelsen fremgår det, at den praktiserende 70-årige læge i Fredericia har udtrappet den 27-årige patient af hendes medicin uden at rådføre sig med hverken hendes værge eller Psykiatrisk Afdeling i Risskov i Region Midtjylland, hvor hun havde været i behandling for kronisk tilbagetræknings syndrom og Münschhausens syndrom by proxy. Kvinden var så syg, at hun var blevet tildelt en værge af Vestre Landsret i februar 2016 og var i behandling for en psykotisk lidelse.
Men lægen besluttede altså at tilsidesætte behandlingen af disse alvorlige lidelser, vurderer styrelsen.
BT skriver, at de har forsøgt at indhente en kommentar fra Stig Gerdes, men det har endnu ikke været muligt. Stig Gerdes har dog selv lagt afgørelsen ud på sin meget populære Facebook-side, og han udtaler i en mail til TV Syd om behandlingen af den 27-årige kvinde.
"Patienten blev tvangsindlagt, tvangstilbageholdt, tvangsbehandlet og fuldstændigt isoleret fra familie og venner. Det læste jeg på Facebook i foråret 2013 og har siden forsøgt at få patienten hjem til forældrene. Da chancen kom i oktober 2016 slog jeg til. Dette passede ikke Styrelsen for Patientsikkerhed, og de tog min autorisation."
Styrelsen for Patientsikkerhed blev for første gang bekymrede, da patienten ikke vente tilbage til det bosted, hvor hun havde fast bopæl - noget lægen ifølge ovenstående citat har været involveret i.