Sådan skjuler du dig IKKE fra politiet
"I torsdags var vi vidner til en noget mærkværdig opførsel fra en mand i Frederikssund, der nok ville ønske, at han ikke havde gjort sig så megen umage for at tiltrække vores opmærksomhed."
Sådan starter Nordsjællands Politi et opslag - om det der kan beskrives som dagens måske dummeste gerningsmand.
"Manden gjorde opmærksom på sig selv, da han rakte tunge af os. Det er normalt ikke en handling, vi sætter himmel og hav i bevægelse for, selvom det i princippet er ulovligt. Næh, det var i højere grad mandens næste handling, der fik os til at reagere."
"Han satte sig nemlig straks bag rattet på en bil og ræsede væk. Og da mandens opførsel jo var noget excentrisk, frygtede vi for, at han var påvirket af noget, som ikke harmonerede med bilkørsel."
Politiet kørte derfor i samme retning som manden, men som Nordsjællands Politi selv skriver på deres Facebook, så nåede de ikke langt, før de så bilen igen.
"Den var nemlig kørt galt, men glædeligvis uden andre involverede parter. Manden bag rattet var til gengæld stukket af fra bilen, så han måtte formentlig også være i nogenlunde fysisk forfatning efter uheldet, siden han kunne tage benene på nakken."
Signalementet røg hurtigt ud til andre patruljer i kredsen, og patruljen, der eftersatte bilen, kiggede i lokalområdet.
"En patrulje kørte en tur til Frederikssund Station for at sondere terrænet, og på perronen stod der sandelig en mandsperson med friske skrammer og et signalement, der passede til den efterlyste. Der måtte være bingo."
"Manden blev anholdt uden dramatik og kørt en tur på sygehuset, så han kunne få udtaget blodprøve og modtage behandling for sine skader."
"Ved den efterfølgende ransagning af bilen fandt vi diverse genstande, som vi mistænker for at være tyvekoster. Derudover fandt vi 1,3 gram amfetamin, så manden er indtil videre sigtet for både kørsel under påvirkning af euforiserende stoffer samt for besiddelse af amfetamin. Og vi fik altså i første omgang færten af ham, fordi han rakte tunge."